Četba na pokračování #1
Některé věci mi trvá poměrně dlouho objevit. Jednou z nich je třeba Četba na pokračování z produkce Českého rozhlasu.
Posledních osm let nevlastním televizi ani rádio, ovšem díky internetu jsem tím nikdy netrpěla. Ale ani mě nenapadlo podívat se na možnosti internetového rádia. S Youtube a Spotify to prostě nebylo potřeba. Ovšem pak jsem na instagramu narazila na stories o knihách se série Četba na pokračování a začalo pátrání. Kdo? Kde? Co? A proč o tom, sakra, vůbec nic nevím?
Stopy mě dovedly do Google Play, kde už jsem poměrně snadno (stačilo použít kouzelné políčko vyhledávání) našla dotyčnou aplikaci. Ikonka vypadala patřičně podezřele, takže po chvíli váhání jsem ťukla na stáhnout. Za pár vteřin bylo hotovo. Přišel čas prozkoumat, co v sobě mujRozhlas skrývá.
●
Pro seznámení jsem si vybrala knihu Tkaničky od autora Domenica Starnoneho z pořadu Četba na pokračování. Na knihu jsem narazila už dříve na Instagramu u Jakuba Pavlovského (@bookscalling) a zařadila ji do svého nekonečného seznamu knih k přečtení, kde by na ni reálně asi nikdy nedošlo. A to by byla popravdě docela škoda.
Jelikož jsem na knihu nečetla žádnou recenzi a anotace mi nepřišla moc vypovídající, netušila jsem, co mě čeká. A byla jsem příjemně překvapena. Román je psaný snadno přístupným, hovorovým jazykem a tak je poměrně snadné se s hlavní hrdinkou aspoň trochu ztotožnit. Nejednou ve mě kniha vyvolala nostalgický úsměv, která z nás podobným způsobem někdy neřešila kluky? Jen mám trochu problém se spojením intelektuální milostná linka (představovala jsem si něco více... komplikovanějšího), ale na druhou stranu nejde o nic laciného a prvoplánového, takže to význam má.
Ovšem mnohem zajímavější než celá milostná linka mi přišel motiv jakéhosi rozštěpení (který je mimochodem řešen i v knize) s nádechem Japonska. Podobným způsobem píše také můj oblíbený (ne)Japonec Haruki Murakami. Nejednoznačný děj se spoustou vzájemně propojených detailů, které do sebe postupně zapadnou a začnou dávat smysl. A vy téhle knižní dobroty chcete mnohem více. Také audio zpracování bylo naprosto parádní. Barbora Goldmanová má velmi příjemný hlas a oba Janiny charaktery zvládla na výbornou. Probudím se na Šibuji tak hodnotím jako opravdu velmi příjemné setkání s autorkou i současnou českou literaturou a doufám, že nebude poslední.
●
Parfém: Příběh vraha mě už kdysi dávno okouzlil jako film. Motiv člověka s jedinečným čichem mi přišel jednoduchý a zároveň geniální (a vlastně mi tak přijde doteď). Knižní předloha mi bohužel ještě dlouhé roky unikala, jenže pak jsem na ni narazila v Četbě s hvězdičkou. No a nemusím vysvětlovat nic víc, že ne?
Parfém je zvláštní příběh. Na jednu stranu neskutečně podmanivý a přímo vyzývající k zamyšlení, na druhou vážně odporný. Grenouille je jednoznačně jeden z nejděsivějších a nejodpornějších literárních hrdinů (Dorian Gray je vlastně celkem miláček), ale zároveň vás až do konce nepřestane fascinovat. Je prakticky jen skořápkou člověka se základními živočišnými potřebami, bez jakéhokoliv náznaku citu. Sám autor ho přirovnává ke klíštěti a jeho drží při životě skutečně jen jediné - jeho čich a opíjení se vzpomínkami na dokonalou Vůni. Jenže co se stane, když vzpomínky přestanou stačit?
Obsazení nemám vůbec co vytknout, ba naopak. Hlas Miroslava Moravce zná snad každý, ať už jako herce či dabéra. Jeho sametově hluboký hlas k Parfému perfektně sedl a zintenzivnil atmosféru knihy, až jsem místy měla husí kůži. Přestože mě mrzí, že jsem knihu nečetla mnohem dříve, jsem ráda, že se jednalo o tuto adaptaci. Dostala se tak mezi mé naprosté životní topky a rozhodně jsme spolu neměly čest naposledy.
●
To je pro dnešek z knih vše. Trochu mě mrzí, že bez knižní předlohy jen obtížně rozeznám v jakém rozsahu byly knihy pro adaptace kráceny. Na druhou stranu příběh ani jeho čtivost tím netrpí a já mám aspoň do budoucna prostor pro další objevování.
Poslouchali jste také některou z těchto knih? Která vás dostala nejvíce? A sledujete také Četbu na pokračování od Českého rozhlasu?
Žádné komentáře:
Okomentovat